10-11 серпня 2018 року лідери українських організацій громадянського суспільства із навчальним візитом відвідали Фестиваль думок в Естонії. Захід зібрав працівників неприбуткового сектору, урядовців, журналістів і просто активних громадян для обговорення різноманітних питань суспільного розвитку: від соціального підприємництва до геополітики, від відновлювальної енергетики до проблем медіа.
Впродовж двох днів на 24 майданчиках відбулися 160 дискусій. Цього року в центрі уваги були культура спілкування, зміст демократії та майбутнє країн Балтії.
«Ідея фестивалю зародилася шість років тому. На це нас надихнув шведський досвід. Однак там аналогічний захід має політичний характер. Його мета в тому, аби зібрати представників політичних партій і журналістів разом для обговорення важливих питань. Ми в Естонії по-іншому подивилися на формат і сконцентрувалися на громадянському суспільстві.
Перший рік, коли ми започаткували Фестиваль думок, був кризовим для Естонії – в суспільстві відчувалася недовіра й не було місця для спілкування поза контекстом «закритих дверей». Формат фестивалю сприяє тому, щоб дискусії, які тривають у суспільстві, були аргументованими й продуктивними, щоб активісти пропонували шляхи вирішення проблем, а люди навчилися слухати один одного.
Ми хочемо надати майданчик, де представники різних сфер діяльності можуть поспілкуватися між собою, поставити запитання міністру або виразити власну думку, зробити перший крок до діалогу. Звісно, на фестивалі неможливо вирішити всі проблеми, але це змога розвинути дискусійну культуру. Навичка «правильно почути» допомагає порозумітися. Саме в цьому полягає довготривала мета фестивалю», – прокоментувала представниця Мережі ОГС Естонії (NENO) та комунікаційна менеджерка Фестивалю думок в 2015-2017 роках Катерина Данілова.
Фестиваль відбувся у невеличкому містечку Пайде, населення якого складає всього сім тисяч жителів. Місце проведення обрали не випадково – Пайде розташоване в географічному центрі Естонії. Близько 100 волонтерів допомагали в організації та проведенні фестивалю, який за два дні відвідало близько 10 тисяч людей.
«Фестиваль допомагає розвитку Пайде, але спочатку нас зустріли з недовірою. З кожним роком у нас все більше волонтерів з цього міста. Пайде переймає практики проведення фестивалів і застосовує їх. Наприклад, цьогоріч міська управа декілька днів працювала на вулиці. Люди могли підійти та поспілкуватися з адміністрацією на теми, які їх цікавили. Таке відкрите управління створює атмосферу співпраці. Діалог призводить до того, що я починаю довіряти своєму опоненту, навіть якщо не згодна з ним», – додала Катерина Данілова.
Програма фестивалю формується відкрито, а ідеї для дискусій можуть подавати як неурядові організації, так і фізичні особи.
«Я беру участь у фестивалі думок вже втретє. Спершу потрапила сюди випадково, інші рази вже свідомо. Адже щоб долучитися, думати над темою потрібно вже в січні, аби в лютому подати її на розгляд. Я брала участь у дискусії «Трудові будні соціального підприємця», яку організувала НУО «Кроки розвитку» (MTÜ Arengu sammud, – ред.), що безпосередньо займається соціальним підприємництвом.
Фестиваль думок – це наш простір, де люди з різних регіонів, з Таллінна, Едевіру, а я, наприклад, взагалі з Фінляндії, можуть обговорити актуальні питання. Для мене особисто важливо зустрітися з людьми, які працюють у цікавих сферах. Ми тут для того, щоб перейняти атмосферу фестивалю й отримати енергію для роботи на місцях», – зауважила лідерка проекту із соціального підприємництва The BookShelf Estonia Ольга Щеглова.
Для фестивалю немає маленьких або неважливих проблем. З кожним роком він розвивається і стає все вагомішим для громадянського суспільства Естонії.
«Для неурядових організацій дуже важливо брати участь в подібних заходах. Естонський жіночий центр досліджень (ENUT) кожного року бере участь у Фестивалі думок, починаючи з першого. Уже зимою ми шукаємо теми для організації дискусій, в деяких виступаємо як організатори, в інших – як учасники. Ми цінуємо таку можливість, знаємо, що на фестиваль приїдуть представники всіх сфер громадського та суспільно-політичного життя Естонії. Ми дізнаємося про результати та досвід наших колег. Однак головне на фестивалі – ідеї про організацію життя на місцях. У нас щойно відбулася реформа самоуправління. І фестиваль – це місце, де ми можемо поспілкуватися про результати та проблеми цієї реформи. Також сьогодні я брала участь в обговоренні системи охорони здоров’я, а завтра долучуся до панельної дискусії щодо проблем освіти», – прокоментувала голова правління Естонського жіночого центру досліджень (ENUT) Реет Лайя.
Прибувши в Естонію напередодні фестивалю, учасники ініціативної групи з України побували за лаштунками.
«Це дуже цікавий досвід для України. Особливо вдало обрана локація – невелике містечко. В Україні багато активних громад, де можна організувати захід і які відчувають потребу в подібних форматах. Моє переконання – такі речі в Україні робити треба! Фестиваль думок в Естонії виправдав мої очікування. Приємною несподіванкою став креативний підхід до оформлення», – зазначив голова крайової управи Спілки української молоді Андрій Фендик.
Після здобутого досвіду ініціативна група лідерів українських ОГС вже планує реалізувати подібну ініціативу в Україні.
Навчальний візит здійснено в рамках спільного проекту Мережі ОГС Естонії (NENO) та Ресурсного центру ГУРТ за фінансування Міністерства закордонних справ Естонії.