15-16 червня 2018 року в рамках проекту «Розбудова національної мережі ОГС України» відбувся тренінг із розбудови колаборативних мереж ОГС. Захід організований Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Чорноморського фонду регіонального співробітництва. Лідери неурядових організацій із різних областей України зібралися разом в Києві, щоб розробити план дій зі створення та функціонування мереж для своїх регіонів.
Методиками організації подібних мереж організацій громадянського суспільства ділилися виконавча директорка Румунської платформи громадських організацій (FOND) Адела Русу та міжнародна консультантка із розвитку організацій, членкиня правління європейської мережі громадських організацій CONCORD Олівія Бачіу, які підготували навчальну програму для учасників тренінгу.
«У нинішньому складному й нестабільному контексті важливо, щоб НУО об’єднувалися в мережі чи коаліції, аби забезпечити сприятливе середовище для громадянського суспільства, де вони можуть здійснювати свою діяльність і представляти громади за допомогою єдиного сильного голосу. Але ефективна співпраця в мережі процвітатиме лише за умови взаємної поваги та довіри», – зауважила директорка Румунської платформи громадських організацій (FOND) Адела Русу.
На тренінгу учасники й учасниці дискутували, як розбудувати колаборативну мережу на місцевому рівні та якими будуть основні кроки й можливі перешкоди на цьому шляху.
«Такі тренінги дуже корисні для тих, хто хоче подивитися на свою діяльність зі сторони. Тренери дали можливість зрозуміти, що лише гуртуючись ми можемо досягнути результатів. На жаль, досить часто представникам ОГС не вистачає часу і бажання мережуватися. Ми звикли працювати в своєму колі, зі своїми цільовими групами, хоча в усіх одна мета – зміни на краще. Ми будемо просувати ідею мережування на Волині й сподіваємося знайти точки перетину між представниками неурядових організацій», – відзначила виконавча директорка Волинського інституту права Ірина Гайдучик.
Наслідком інтенсивної дводенної роботи став план дій зі створення й функціонування місцевих мереж для регіонів, створений учасниками й учасницями за менторської підтримки тренерів.
«Ми наблизилися до фінальної стадії, коли в декількох областях будуть створені й почнуть працювати місцеві мережі. В Україні подібних мереж ще не існує. Тож це буде абсолютно нове явище для нас. Ми прагнемо залучити якомога більше партнерів, і я впевнений, що це дасть найкращі результати. Під час розробки стратегії функціонування мережі в Дніпрі ми зупинилися на міжсекторальній співпраці, оскільки це посилить спроможність кожної з організацій-учасниць та зміцнить громадянське суспільства в регіоні», – прокоментував керівник Дніпропетровського обласного відділення ВГО КВУ Станіслав Жолудєв.
Тренінг «Розбудова колаборативних мереж ОГС» став важливим етапом у тривалому пошуку можливостей для створення мережі організацій громадянського суспільства в Україні.
Нагадаємо, впродовж 2016-2017 років Ресурсний центр ГУРТ ініціював всеукраїнське обговорення можливості створення національної мережі ОГС у партнерстві з Мережею ОГС Естонії (NENO). Наприкінці 2017 року відбулася конференція «Пошук майбутнього національної мережі ОГС України», яка об’єднала більше 80 учасників із України, а також гостей з-за кордону, й ще раз підтвердила затребуваність ідеї мережування та посилення співпраці в середовищі ОГС. Із напрацюваннями учасників конференції ви можете ознайомитися за посиланням.
У довгостроковій перспективі розвиток мережування дозволить українському громадянському суспільству стати паритетним учасником діалогу з органами центральної та місцевої влади, а також національними та міжнародними донорськими організаціями.