Національна мережа ОГС України: результати фокус-груп

Із 2016 року Ресурсний центр ГУРТ у партнерстві з Мережею ОГС Естонії (NENO) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Естонії реалізовує проект «ТрансФормуй ГУРТ!». Його мета – обмін досвідом між партнерами в питаннях побудови та функціонування мережі організацій громадянського суспільства України.

Як показує практика багатьох європейських країн, коли об’єднані організації громадянського суспільства виступають єдиним фронтом у діалозі між громадським сектором та різними державними і недержавними інституціями, у них значно збільшуються шанси бути почутими. Мережа ОГС дає можливість ефективніше вирішувати соціально значущі проблеми.

Але у вітчизняних реаліях ідея створення такої мережі викликає немало запитань. Представники українського громадянського суспільства прагнуть знати більше про переваги такої консолідації та можливі підводні камені. Ресурсний центр ГУРТ виступив ініціатором обговорення ідеї створення національної мережі ОГС, до якого могли долучитися ГО з усієї України.

Засідання фокус-груп пройшли у Львові, Дніпрі, Запоріжжі, Харкові та Луцьку протягом грудня 2016 – лютого 2017 років. У заходах взяли участь менеджери провідних регіональних громадських організацій. На обговорення виносився широкий спектр питань: від стратегічних – мета діяльності і цілі майбутньої мережі – до суто організаційних – як саме працюватиме мережа, хто буде управлінським центром та із яких джерел вона фінансуватиметься. Представники громадського сектора також міркували над можливими критеріями членства, структурою, шляхами координації та врядування; з’ясовували, які ресурси потрібні для функціонування системи та чи доречним буде запровадження членських внесків.

Дискусії, які зав’язувалися в процесі обговорень, показали, що з багатьох питань консенсусу поки досягнути складно. Проте представники ОГС сходяться на тому, що існують очевидні проблеми, які потребують активних дій. Зокрема, вказують на недостатність взаємодії ОГС із владою та суспільством, відсутність партнерських взаємин із владою на всіх рівнях, низьку спроможність ОГС загалом.

Також вони визнають, що громадські організації слабо впливають на пріоритети донорської підтримки, тому потреби сектора не завжди враховуються. Тож мережа організацій громадянського суспільства бачиться як платформа для комунікацій, пошуку партнерів, співпраці ОГС із різними впливовими інституціями та між собою, підвищення професійного рівня сектору. Вона має створювати можливості для громадських організацій, а не обмежувати їх у діях чи повноваженнях.

Повний зведений звіт за результатами проведення фокус-груп щодо створення Національної мережі ОГС України дивіться за посиланням.